Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2016

Α Τοπική: 8η Αγωνιστική. Ισόπαλος 1-1 ο αγώνας της Αβίας με την Εράνη στον Κορδία

Βαθμούς, εντυπώσεις και… ημίχρονα μοιράστηκαν το μεσημέρι της Κυριακής. Αβία και Εράνη Φιλιατρών μένοντας στο ισόπαλο 1-1 στο Αθλητικό Κέντρο της Ένωσης.

Η Αβία, επέστρεψε .....

στους βαθμούς μετά τις δυο κολλητές ήττες από Αναγέννηση Παραλίας(0-1) και Αστέρα Αρφαρών(3-0) φθάνοντας τους 6 βαθμούς.

Από την άλλη, η Εράνη, παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι αήττητη μετά τις νίκες κόντρα σε Ανδρούσα(1-2) και Κυπαρισσία(1-0).

Στο πρώτο μέρος, η Εράνη ήταν ανώτερη αλλά η Αβία αυτή που έφτασε πρώτη πολύ κοντά στο γκολ, όταν στο 21ο λεπτό, ο Γεωργαντάς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα εφτασε στο 2ο δοκάρι, εκεί ο Γεωργίκος με πλασέ την έστειλε εκατοστά πάνω από τα δοκάρια του Λυμπερόπουλου.

Από εκείνο το σημείο η Εράνη, έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και ευτύχησε στο 28ο λεπτό να φτάσει στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ανδρέα Χρονόπουλου μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Κώτσου.

Πανομοιότυπη φάση είχαμε στο 38′ όταν ο Κώτσος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Αλεβίζος έπιασε ολομόναχος την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στην Εράνη, όταν στο 41′ οι Σπυρόπουλος και Χρονόπουλος έπαιξαν ωραία το 1-2 από αριστερά, παράλληλο γύρισμα του πρώτου για τον Κόλλια, εκείνος πλάσαρε η μπάλα κόντραρε και έφτασε στην αγκαλιά του Κολοκούβαρου.

Στο δεύτερο μέρος, η… ακίνδυνη ΑΕ Αβίας παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και μέχρι το 55ο λεπτό, είχε τεράστια ευκαιρία, δοκάρι και… γκολ.

Αρχικά στο 47′ ο Λυκουρέζος εκτέλεσε φάουλ από το χώρο του κέντρου, η άμυνα της Εράνης αδράνησε, ο Φουρναράκος όντας ολομόναχος μέσα στην μικρή περιοχή έπιασε την κεφαλιά για να περάσει η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λυμπερόπουλου.

Στο 49′ η Αβία έφτασε μια ανάσα από το 1-1 όταν ο Γεωργαντάς κινήθηκε κατά μέτωπο προς την άμυνα την Εράνης, την κατάλληλη στιγμή με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Παγώνη, εκείνο έφυγε τετ α τετ αλλά το πλασέ του κατέληξε στο δεξί δοκάρι.

Για να φτάσουμε στο 55′, όταν ο Γεωργαντάς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Γεωργίκος ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι, στόπαρε και με ψύχραιμο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Από κει και πέρα, το παιχνίδι για μεγάλο χρονικό διάστημα πήρε απρόσμενη ομορφιά, τόσο η Εράνη όσο και η Αβία προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Στο 70′ η Εράνη, ήταν αυτή που απείλησε όταν ο Κώστας Δημόπουλος έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Κολοκούβαρος δύσκολα με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

Στο 76′ η Αβία απόλεσε τεράστια ευκαιρία να φέρει τούμπα το ματς, όταν ο… σκόρερ Γεωργίκος με γέμισμα έβγαλε τετ α τετ τον Γεωργαντά, εκείνος γύρισε μέτωπο προς την εστία του Λυμπερόπουλου, αλλά ο πλασέ του ήταν πολύ κακό με την μπάλα να περνα ψηλά άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ψηλοπαναγιώτης, με βοηθούς την Αθανασόπουλου και τον Γεωργαντά.

ΑΕ Αβίας(Δ. Πουλής): Koλοκούβαρος, Γ. Βαβαρούτσος, Κορμπής, Ν. Γεωργίκος, Γεωργαντάς, Λυκουρέζος, Γκλίκα (54′ Καραματσούκης), Τζανετέας, Φουρναράκος, Αποστολίδης(90′ Μητσέας), Παγώνης(90′ Αλντέσκου)

Εράνη Φιλιατρών(Ν. Φρούσσος): Λυμπερόπουλος, Γροβοκωστόπουλος, Κώτσος, Δημόπουλος, Χρονόπουλος (75′ Λυμπερόπουλος), Κόλλιας, Πέππας, Μιχαλακόπουλος, Γκρέτσα, Σπυρόπουλος (56′ Μητρόπουλος), Αλεβίζος