Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου 2015

Eurobasket 2015 Ελλάδα - FUROM 85-65.

Ξεκίνησε με το δεξί η Εθνική μας.

«Ποδαρικό με το δεξί» για την Εθνική Ανδρών στο Ευρωμπάσκετ 2015. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μόλις απέβαλε το άγχος της πρεμιέρας έλυσε τα... φρένα της επίθεσης στην τελευταία περίοδο και έφτασε άνετα στη νίκη με 85-65 επί της ΠΓΔΜ, στην πρώτη του υποχρέωση στον 3ο όμιλο, που φιλοξενείται στο Ζάγκρεμπ.

Λάθη από την Εθνική......

και το ρεσιτάλ των παικτών της ΠΓΔΜ από τα 6.75 (τελείωσε με 12/30 τρίποντα) κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον του αγώνα μέχρι το 30΄, καθώς στον... επίλογο ανέλαβε δράση η φροντ λάιν και η περιφέρεια της ελληνικής ομάδας και «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες τον αγώνα.

Ωστόσο, κάποια ξεσπάσματα των Ελλήνων διεθνών, καθώς και η έφεσή τους στη δημιουργία (23 ασίστ, 8 ο Καλάθης) συνέβαλαν ώστε οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να αισθανθούν ελάχιστες φορές την... ανάσα των αντιπάλων.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής και σταθερός στην επίθεση από το πρώτο τζάμπολ ο Πρίντεζης με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπουρούσης με νταμπλ-νταμπλ σε πόντους (16) και ριμπάουντ (10). Πολύτιμη βοήθεια και από τον Σλούκα, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους και έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στην αλλαγή ρυθμού του αγώνα, όποτε του ζητήθηκε.

Ο Νικ Καλάθης αποτέλεσε τον ιθύνοντα νου της Εθνικής στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον γκαρντ του Παναθηναϊκού να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας (5 ασίστ), σκοραρίσματος (5 πόντοι) και άμυνας (1 κλέψιμο) στην ανατροπή του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος από το 1-7 που βρέθηκε στο 3΄.

Ο Καλάθης συνεργάστηκε άψογα με τη γραμμή ψηλών της Εθνικής (Κουφό, Μπουρούση, Πρίντεζη και Αντετοκούνμπο) και οι Έλληνες διεθνείς με επιμέρους σκορ 2-18 εκτόξευσαν τη διαφορά στο 7΄ στο +10 (9-19), για να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο +7 (16-23).

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη... Με τον Καλάθη στον πάγκο για ανάσες η Εθνική έχασε το ρυθμό της, ο Σπανούλης μονοπώλησε χωρίς αποτέλεσμα τις επιθέσεις και οι αντίπαλοι με 3/3 τρίποντα μείωσαν στο 15΄ σε 25-26. Πρίντεζης κοντά στο καλάθι και Σλούκας από την περιφέρεια, όμως, φρόντισαν να «ξεκολήσουν» την επίθεση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος και να το στείλουν στα αποδυτήρια στο +7 (31-38).

Στην τρίτη περίοδο η ελληνική ομάδα συνέχισε να υποπίπτει σε αδικαιολόγητα λάθη, δίνοντας ευκαιρίες στους παίκτες της ΠΓΔΜ να μείνουν μέσα στο παιχνίδι, βασιζόμενοι στην ευστοχία τους από τα 6.75. Ωστόσο, η Εθνική «είδε» τον Πρίντεζη να σημειώνει 7 πόντους στην τρίτη περίοδο, τον Σπανούλη να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να συνεργάζεται σωστά με τον Αντετοκούνμπο και τον Σλούκα να δίνει την απαραίτητη ενέργεια, με αποτέλεσμα οι Έλληνες να μην αγχωθούν και να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +9 (50-59).

Στον... επίλογο της αναμέτρησης ο Ζήσης εκτόξευσε με το... καλημέρα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό από τα 6.75 (50-62), για να αναλάβει δράση στη συνέχεια η φροντ λάιν (Μπουρούσης, Κουφός) και να τελειώσει το παιχνίδι ο Σπανούλης με μακρινά σουτ, διαμορφώνοντας το +22 στο 38΄ (57-79).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Σίλβα (Πορτογαλία), Πουτένκο (Ρωσία)

ΠΓΔΜ (Μαριάν Σρμπινόφσκι): Mπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 5 (1), Σοκόλοφ, Κοστόσκι 20 (4), Στογιανόφσκι Β. 13 (2), Στογιανόφσκι Ντ. 5 (1), Σιμονόφσκι 6 (2), Μπλαντενόφσκι, Τραϊκόφσκι 6 (2), Γκουρτόσκι 3, Χέντριξ 2, Σαμαρτζίσκι 5.

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτσης Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (10 ριμπ.), Ζήσης 3 (1), Σπανούλης 10 (1), Καλάθης 7 (1 τρίπ., 8 ασ.), Περπέρογλου, Σλούκας 9 (1), Καϊμακόγλου 2, Κουφός 11 (11 ριμπ.), Πρίντεζης 18 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 9.